Kriptoloji Nedir | WarezM | Premium Nulled Community

Kriptoloji Nedir

ByExt

Guest
New
Reaction score
3
Level
1
Awards
1
Warez Puanı
47
₩Coin
0
Merhaba arkadaşlar,

Formda gezerken gözüme kriptolojiyle ilgili hiçbir konunun yer almadığı gözüme çarptı ve bende bununla ilgili bir konu açmanın yararlı olcağını düşündüm.

KRİPKOLOJİ NEDİR;

Vikipediye göre kriptoloji; "İletilerin, yazıların belli bir sisteme göre şifrelenmesi, bu mesajların güvenlikli bir alıcıya iletilmesi ve iletilmiş mesajın deşifre edilmesidir."

Haberleşme ve alanında iletişim iletilerin, mesajların, yazıların güvenli olarak ulaşması için araştırma yapan yöntemler geliştiren bilim dalına kriptoloji denir. Kriptoloji bilimi genelde sayılar teorisi üzerine kuruludur. İlk çağlardan beri farklı tekniklerle kullanılan bir bilimdir.

Kriptoloji ne işe yarar?

Kısaca bilgi ve veri güvenliğini korumaya yönelik geliştirmeler yapan bir bilimdir.

Kriptoloji nasıl çalışır?

Kriptoloji algoritmalar ve fonksiyonlar ile çalışır. Örneğin, "Sezar şifresinde A harfi yerine D, B harfi yerine E Bu da demek algoritma yerine alfabede karşılık gelen harfin üç ilerideki harfi getirerek şifrelenmiş (kriptolu) metin oluşturmuş oluyor."

Bu yazıda çok derine inmedim, isteğin fazla olması hakkında makaleler ve ayrıntılı ayrıntılı bir anlatım ile konuyu detaylandırabilirim.

Top Bottom